Alçı Sıva Makinesi

Gösterilen sonuç sayısı: 2

Alçı sıva makinesi ile ilgili teknik özellikler fiyat bilgisi ve diğer modeller için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Alçı Sıva Makinesi

Alçı sıva makinesi uygulanan ayarlarda sıva harcını hazırlar. Harç hazırlandıktan sonra kompresörün basıncı ayarlanır. Kompresör basıncı ayarlandıktan sonra yüzeye püskürtme işlemi yapılarak sıvalama tamamlanmış olur. Uygulama tamamlandıktan sonra temiz bir görünüm elde edilir. Alçı sıva beton, gaz beton ve tuğla gibi yüzeylere uygulanır. Genellikle inşaatlarda iç mekanlar için kullanılır. Amaç ise uygulanan yüzeyde pürüzsüz ve temiz bir sıvalama işlemi yapmaktır. Tek kat sıva atarak pürüzsüz sıvalama işlemini sağlar ve diğer sıvalama işlemlerine göre alçı sıva makinesi ile yapılan sıvalama işlemleri daha ekonomiktir.

Alçı sıva makinesini kullanmak için öncelikle uygun karışımı makine ile ayarlamalısınız. Daha sonra sıva kalınlığı ayarlanır ve uygulama yapılır. Harç püskürtme işlemi yapılmadan önce sıva kalınlığına uygun olarak anolar yerleştirilir ve anolar arasına harç püskürtme işlemi yapılır. Alçı sıva makinesi kullanılırken belirli hususlara dikkat edilmelidir. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde sıvalama işlemi verim sağlamayacak ya da alçı sıva makinesi bozulacaktır.

Alçı Sıva Makinesi Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alçı sıva makinesi ile işlem yapmadan önce işlemin yapılacağı yüzeyin temiz olması gerekmektedir. Yani uygulama yüzeyinde toz veya yağ bulunmamalıdır. Uygulama esnasında kullanılacak olan ekipmanlar temiz olmalıdır. Aksi takdirde sıvalama işleminde istenen verimi alamaz ve makinenize de zarar verebilirsiniz.

Farklı malzemelerin birleşme hatlarında oluşan büyük çatlak ve boşluklara sıva filesi uygulanmalıdır. Uygulama kalınlığı minimum 0,8 cm olmalıdır; maksimum uygulama kalınlığı ise 3 cm olmalıdır. Daha kalın uygulamalar için 2 kat uygulama yapılabilir. Tünel kalıp gibi yüzeyler düzeltilmelidir. Makine içindeki sıvanın içinde başka bir madde karıştırılmamalıdır. Düz yüzey elde edilmesi için trifil süresinin beklenmesi gerekir. Bu süre geçtikten sonra alt tabakanın sert, üst tabakanın yumuşak olması gerekmektedir.

Alçı Sıva Makinesi Nasıl Kullanılır?

Alçı sıva makinesi kullanılmadan önce uygulama yapılacak zemin yağ, toz ve kirden arındırılmalıdır. Yüzeyde pürüz oluşumuna neden olacak maddelerden arındırmalısınız. Uygulama yapılacak yüzeylerin zeminlerine naylon veya karton serilmesi gerekir. Uygulama yapmak yüzeyin düzgünlüğü kontör edilmelidir.

Bu kontroller yapılırken alüminyum anolar kullanılır. Harç için gereken ölçüde malzemeler makineye yerleştirilir ve kompresör basıncı ayarlanır. Daha sonra püskürtme işlemi yapılarak sıvalama işlemi yapılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra alçı sıva doldurulan alanlar alüminyum mastar ile düzeltilir ve yüzeyde bulunan harç fazlası alınarak düz bir yüzey oluşması sağlanır. Bir saat gibi bir süre sonra yüzeye su dökülür, tirfil ile parlatılır ve anolar sökülerek dolgusu yapılır.

Alçı sıva yapımında kullanılan karışımlar genellikle paket halde alınır. Karışım için malzeme aramanıza gerek yoktur. Alçı sıva makinesi kullanılırken dikkat edilmesi gereken püf nokta duvar için gereken yüzey kalınlığıdır. Eğer yüzey kalınlığı yeterli gelmediyse iki kat sıva atabilirsiniz. Sıva işlemi tamamlandığında yüzeyi temizledikten sonra alçı sertleşmeye başladıkça düzleşecektir. Siz de alçı sıva makinesini kullanmak istiyorsanız, sitemizdeki ürünler kısmından elde edebilirsiniz.

Hemen Arayın