Sıva Makinesi Debi Ölçer

Gösterilen sonuç sayısı: 7

Debi ölçer, sıva makinelerinde kullanılan bir aparattır.


Debi Ölçer

Debi ölçer, bir diğer ismiyle debimetre gaz, buhar vb. akışkanlık özelliğine sahip maddelerin birim zaman tesisat üstünden geçen ölçmeye yarayan aletin ismidir. Başka bir tanımla, gaz ya sıvı maddelerin hacmini ya da kütlesini ölçmek için kullanılan cihaz türüne verilen isimdir. Debi ölçer, kullanıldığı alanlara bağlı olarak farklı isimler alabilir. Bunlardan bazıları; akış göstergesi, akış ölçer, akış hızı sensörü olarak sıralanabilir.

Debimetre cihazları birbirinden farklı tasarlanmıştır. Buna bağlı olarak farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Tasarımına bağlı olarak ölçümlerin bazıları bir boru üstünden bazılarıysa yerleşik şekilde ölçüm yapmaktadır. Madde hallerine göre de ölçümler birbirinden ayrışır. Genellikle sıvı ya da gaz maddelerin akışını ölçen cihazlarda pompadan yararlanılır.

Farklı tasarımda ve ihtiyacınıza uygun debi ölçer seçeneklerini sayfamızdaki ürünler erişebilirsiniz.

Debi Ölçer Çeşitleri

Debi ölçerler kullanım alanlarına göre çeşitlerine ayrılır. Bunlardan en fazla kullanım alanına sahip olan: Oksijen flowmetre debi ölçerdir.

Oksijen Flowmetre Debi Ölçer

Genellikle hastanelerde oksijene bağlı gazların nemlendirilmesinde ve filtrelenmesine yardımcı olan bir debi ölçer türüdür. Diğer bir adı, akış ölçer olarak adlandırılır ve 20 Lt/dk miktarına kadar oksijen akışanının ölçümünü sağlayabilir. Bir başka kullanım alanıysa gaz bağlantılarında yer almaktadır. Bu debi ölçer çeşidi doğrudan oksijen tüpüne bağlanabilir. Oksijen tüpüne bağlanan cinsine oksijen terapi cihazı adı verilir.

 Flowmetre debi ölçerler, birbirinden farklı normlarda hortum çıkışlı ray türünde olan veya merkezi sistemde de kullanılabilir. Genel anlamda kullanım alanları acil servisler, yoğun bakım üniteleri ve ameliyathaneler olarak sıralanabilir. Ambulanslarda ve acil servislerde hastaya oksijen verilmesi esnasından yararlanılır. Yoğun bakımlarda ise, gaz prizlerine bağlı çalışarak gaz tesisatından oksijen gazının alınmasını sağlar. Hacim olarak fazla gelen oksijen gazının miktarında azalma sağlayarak nemlendirme ve filtreleme işlevini de üstlenir.

Debi Ölçer Kullanımına Yardımcı Ek Parçalar

Debi ölçerler kullanılırken yapılan işleme göre ek parçalara ihtiyaç duyulabilir. Bunlardan bazıları:

  • Debi Ölçer Borusu
  • Debi Ölçer Vanası

1.      Debi Ölçer Borusu

Sıvı maddelerin ölçümlerine yaran debi ölçerlerde bulunur. Akışkan (sıvı ya da) maddelerini ölçülmesinde diğer bir tabirle ölçeklendirilmesini sağlar. Debi ölçer üzerinde bulunan ölçeklendirme sayesinde akışkan maddenin miktarı nicel bir biçimde kaydedilebilir.

2.      Debi Ölçer Vanası

Debi ölçer vanası diğer bir adı, debi kontrol vanası olarak da geçmektedir. Vana içerisinde yer alan debi miktarının kontrol edilmesi esas alınarak tasarlanmıştır. Vana girişinde bulunan basınç veya debi farkından etkilenmeyerek debinin içinden geçen madde miktarının sabit tutulmasını sağlar. Filtrasyon gibi işlemler sırasında ters yıkama işlemi sayesinde su israfının da önüne geçer. Şebeke basıncı yardımıyla çalıştığı için çalışması için fazladan elektriğe ihtiyaç duyulmaz. İhtiyaç duyulan debi seviyesine kolayca ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Tüm bu ürünlere ve daha fazlasına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hemen Arayın