Sıva Makinesi Elektrik Malzemeleri

20 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor


Elektrik Malzemeleri

Genel anlamıyla bakıldığı zaman elektrik malzemeleri, elektrik enerjisinin kullanıldığı sahalarda enerjinin taşınmasını sağlayan araçlara verilen isimlerdir. Bunlardan bazıları; sigorta kutuları, prizler, elektrik fişleri ve şalterler olarak sıralanabilir.

Elektrik işleri yapılırken en önemli unsur elektrik malzemelerinin kalitesidir. Kaliteli olan her ürün yapılan işlemlerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasına katkı sağlar. Kaliteli ve uzun ömürlü elektrik malzemelerini bütçenize uygun olarak bizlerden temin edebilirsiniz. Daha fazla ürün ve detayları için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Elektrik Malzemeleri ve Özellikleri

Bazı temel elektrik malzemeleri ve özelliklerini şu şekilde sınıflandırabiliriz;

1. Kontaktör

Uzaktan kontrol edilerek genellikle devreleri açılıp kapanmasına yarayan elektromanyetik ve büyük güçteki anahtarlara kontaktör adı verilir. Elektrik malzemeleri arasında önemli bir yeri olan kontaktör, elektrik motorlarında kompanzasyon adı verilen ısıtma tesislerinde elektrik devrelerinin uzaktan kumanda edilebilmesini sağlamaktadır.

Kontaktörler, termik röleler ile kullanıldığı zaman cihazları ve bazı tesisleri aşırı yük akımlarına karşı korunmasını sağlamaktadır. Genel hatlarıyla elektrik akımlarında kullanılabilen kontaktörler, devreyi uzaktan kumanda edebildiği gibi belli bir orana sabit kalarak elektrik akımını da kesmesi mümkündür.

2. Elektrik Kablosu

Elektrik akımını iletmeye yarayan araçlara kablo ismi verilir. Elektrik malzemeleri içinde ne çok talep gören ürünler arasında yer alır. Elektrik kabloları temelde iki kısma ayrılır. Bunlar, iletken ve yalıtkan kısımlardır. Kablonun iletken kısmından elektrik akımı geçmektedir. Yalıtkan kısmından ise elektriğin güvenliğini sağlamak amacıyla iletken telin üstünü plastik bir yapıyla saran kısımdan oluşur. Yalıtkan kısmın plastik oluşu, elektrik kablosunun döşendiği yerlerdeki su, rutubeti, olumsuz hava koşulları vb. olaylardan korunmasını sağlar. Böylece elektrik akımının güvenli bir şekilde iletilmesinde rol oynar.

Kablolar birbirinden farklı olup çeşitlerine ayrılmış şu şekildedir;

  • Standart üç telli kablolar
  • Fiber kablolar
  • Yüksek gerilim kabloları
  • Telefon kabloları
  • Standart elektrik teli kabloları

3. Elektrik Fişleri

Elektrik malzemeleri içerisinde elektrik kablosundan sonra en önemli malzemedir. Elektrik fişleri, elektrikli bir cihaza veya uzatma kablosunun iletkenlerinin bağlandığı tüm elemanlara verilen isimdir. İçerisinde bulunan kontakları sayesinde prizden gelen elektrik akımının alınmasını sağlar. Fişler yapılışı esas alındığında prizlerin çoğu özelliğini taşımaktadır.

Elektrik fişleri enerjilerine göre bakıldığı zaman dişi ve erkek olarak ikiye ayrılmaktadır. Bacaklı olarak üretilen modellerine erkek, bacaksız olarak üretilen türlerine ise dişi adı verilir. Bunlar dışında topraklı, topraksız, anahtarlı, anahtarsız modeller müşterilerin tercihleri arasında yerini almaktadır.

Elektrik Malzemesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Günlük hayatta ve daha birçok alanda elektrik malzemeleri her daim ihtiyaç duyulan ürünlerdir. Bu yüzden seçim yaparken oldukça titiz davranmalı ve ürünlerin uzun ömürlü olunmasına dikkat edilmelidir aksi takdirde kötü sonuçlar doğurabilir. Uygun fiyatlı ve ömürlük elektrik malzemeleriyle Power Team ihtiyacınıza uygun ürünleri sizlere sunar.

Hemen Arayın