Hava Kompresörü

Bir hava kompresörü, gücü elektrik motoru ya da benzeri araçlar kullanarak sıkılaştırılmış yani basınçlı havada depolanan havayı potansiyel enerjiye dönüştürür. Hava kompresörü isminden de anlaşıldığı gibi havayı kompres eder yani havaya baskı uygular. Sıkıştırılmış ortamda daha da sıkıştırılarak basıncı artırılan bu hava, hava kompresörü sayesinde enerjiye dönüştürülür. Birkaç yöntemden biriyle, bir hava kompresörü, daha fazla hava zorlayarak basıncı arttırmak için bir depolama tankına gider. Tankın basıncı tasarlanmış üst limite vardığında, hava kompresörü kapanmış olur.

Basınçlı havanın daha sonra kullanımı gerekene kadar tankta tutulur. Basınçlı havanın içerdiği enerji, serbest bırakılırken ve tankın basıncını düşürürken havanın kinetik enerjisinden faydalanarak çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. Tank basıncı alt limite vardığında, hava kompresörü yeniden açılır ve yukarıda anlatıldığı mantıkta tanka yeniden basınç verir. Pompalar bir sıvı üzerinde pompa görevini görürken, herhangi bir gaz ya da hava için çalıştığı için hava kompresörü herhangi bir pompadan ayırt edilmelidir.

Hava Kompresörü Görevi

Hava kompresörleri, bir lastiği şişirmekten çivi tabancasını çalıştırmaya kadar çeşitli konularda ve yapı işlerinde sizlerin işine yarayabilir. İşlerinizi yapmanızda yardımcı olan bir kompresörünü Power Team’den elde edebilirsiniz.

Tek kademeli, pistonlu tip hava kompresörleri, ev kullanımı için en yaygın modellerdir ve evde veya atölyede birçok uygulama için işinizi görmektedir. Elektrik motor ya da benzinli motor, havayı sıkıştırmakta ve onu bir depolama tankı içerisine itilmesi gereken konularda yardımcı görev görür.

Piston daha çok havayı içerisine almaya zorlamasıyla birlikte hava basıncı yükselir. Belirli seviyeye ulaşılan basınç; kompresör çalışmayı durdurur. Bir aletle güç elde etmek için depolanan havadan yararlandığımızda, hava basıncını tekrardan oluşturmak için yeniden başlar.

İki kademeli kompresörlerde iki piston bulunur. Birincisi havayı sıkıştırır ve bünyesinde bulundurduğu bir yardımcı parça vasıtasıyla ikinci pistona iter, bu da onu daha da sıkıştırır ve tanka iletir. Hava kompresörleri, havayı bir kaba zorlayarak ve basınçlandırarak çalışır. Ardından hava, basıncın birikmiş olduğu tanktaki herhangi bir açıklıktan geçmesi istenir ve bunun için zorlanır. Bunu açık bir balon olarak düşünün; sıkıştırılmış hava, serbest bırakıldığı anda enerji olarak kullanılabilir. Çünkü o hava içeride basınç görevi görmüştür.

Hava Kompresörü’nü Nereden Temin Edebilirsiniz?

Hava Kompresörü profesyonel ticaret yapanlar ya da ilgili işlerle uğraşanların mutlaka elinde tutması gereken bir şeydir. Power Team sitesinde bulunan malzemeler birinci sınıf kalite ve oldukça güvenilir ürünlerdir. Sadece hava kompresörü gibi ürünler değil şehrinizde ya da bölgenizde olmayan birçok ürünü çok sayıda ve fazla çeşitte bulabilirsiniz.

Power Team sitesinden yapacağınız alışverişler oldukça güvenlidir ve hızlı teslimat seçeneği sayesinde sizlere mağazada olduğu gibi rahat bir alışveriş deneyimi sunar. Sizler de almak istediğiniz ilgili malzemeleri bu siteden temin edebilirsiniz.