Helezon Mil

Powermix D6-3 Rotor (Mil)

Powermix D-7 Rotor (Mil)

Powermix D-8 Rotor (Mil)

Powermix D-6.3 Stator (Helezon)

Powermix D-7 Stator (Helezon)

Powermix D8 Helezon

Helezon Mil

Helezon mil, sıva yapımında kullanılan malzemelerin makine içerisinde homojen bir hal alarak sıvaya uygun hale getirilmesini sağlayan ve sıva makinelerinin içinde bulunan bir parçadır. Helezon mil sayesinde sıva makinalarına yüklenen karışım malzemeleri belirlenen yüzeye uygulanacak kıvama getirilir.

Helezon mil sıva makinelerinde olmazsa olmaz bir parçadır. Helezon mil olmadan sıva istenen kıvama getirilemez ve sıvayı oluşturan maddeler yeterli düzeyde karıştırılamaz. Bu nedenle sıva makinelerinde helezon mil mutlaka bulunmalıdır. Haznelerden gelen sıva harcını oluşturan malzemeleri karıştırmak ve püskürtme işlemine hazır hale getirmede helezon mil önemli bir rol oynar.

Ayrıca alçı sıva ve kara sıva makinelerinde, helezon mil kontrolü yapılması gereken bir parçadır. Helezon mili bozuk olan sıva makineleri haznelerden gelen maddelerin karışımını sağlayamaz ve püskürtme işlemi için sıva harcının aktarımını sağlayamaz. Bu nedenle sıva makinelerinin helezon mili düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerek duyulursa değiştirilmelidir.

Helezon Mil Ne İşe Yarar?

Helezon mil, alçı sıva makinelerinde ve kara sıva makinelerinde bulunan bir parçadır. Tercih edilen sıvalama yöntemine göre gerekli karışım malzemeleri belirlenir ve sıva malzemeleri, sıva harcının oluşturulması için makineye aktarılır. Harcın oluşması için gerekli karıştırma işlemini makine yaparken hortumlara aktarılmak üzere helezon mile gelir ve helezon mil gerekli malzeme karışımının sıva harcı hali almasını sağlayarak püskürtme işlemi için sıva harcını hortumlara iletir. Daha sonra kıvamını almış olan sıva harcı gerekli yüzeye püskürtme işlemi ile uygulanır.

Helezon mil burada sıva için gereken malzemelerin gereken kıvamı almasına ve püskürtme işlemi için hortumlara aktarılmasına yardımcı olur. Makinelerden aktarılan sıvanın kıvamında bir problem varsa veya hortumlara aktarım yapılamıyorsa sıva makinesinin helezon mili bozulmuş olabilir. Bu gibi durumlarda bariz bir problem yoksa helezon mil tamir edilebilir. Ama eski bir makine kullanıyorsanız veya helezon milinde ciddi bir problem varsa değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde makinenin iç aksamında bulunan parça daha sonra makinenin tamamına zarar verebilir.

Helezon Mil Nasıl Çalışır?

Öncelikle helezon mil bütün sıva makinelerinde teknik olarak aynı görevi görmektedir. Bir alçı sıva makinesi kullanacaksanız makinenin bir haznesinden alçı ve diğer haznesinden su aktarırsınız. Aktardığınız su ve alçı malzemeleri makine içinde karıştırılarak bir harç oluşturulur. Bu harç daha sonra makine içinde bulunan helezon mile aktarılır ve helezon mil dönme işlemi yaparak harcın sıva haline gelmesini sağlar.

Daha sonra püskürtme işlemi ile sıvanın yüzeye işlenmesi için oluşturmuş olduğu sıvayı hortum kanallarına iletir. Hortum kanallarından gelen sıva artık belirlenen yüzeye uygulanmaya hazır hale gelmiştir. Kara sıva makinelerinde de helezon mil bulunur ve aynı işlevi görmektedir. Ayrı kanallardan ve ayrı haznelerden makineye aktarılan harç malzemeleri karıştırılarak sıva harcı oluşturulur ve helezon mil ile istenen kıvama getirilerek hortumlara aktarılır.

Çoğunlukla inşaat alanlarında kullanılan bu ürüne ulaşmak için sitemizden sipariş verebilirsiniz.