Hortumlar

Su Hortumu

Harç Hortumu

Hava Hortumu

Hava Tabancası

Hortum Redüksiyon

Harç Hortum Contası

Temizlik Topu Kauçuk

Hortumlar

Hortumlar, neredeyse her yer kullanılabilen sıvı akışının aktarımına yarayan aletlerdir. Tarım, bahçe sulama, yangın söndürme vb. gibi birçok alanda kullanımı mevcuttur. Kullanıldığı alana göre sutaşıma kapasitesi değişkenlik göstermektedir. Hortumların asıl kalitesini yapıldığı malzeme, hortumun esnek oluşu ve dayanıklılığı gibi unsurlardan doğrudan etkilemektedir.

Hortumlar deyince akla ilk olarak sulama hortumları gelse de hortumların birden fazla çeşidi bulunur. Bunlardan bazıları; hava hortumları, akaryakıt hortumları, sıcak su hortumları, kimya hortumları, PVC hortumlar, buhar hortumlar, harç hortumları ve hidrolik hortumlar olarak sıralanabilir.

Hortumlar ve Çeşitleri

Hortumlar birbirinden farklı işlevlerde görevlerde kullanıldığı için birden fazla çeşidi bulunmaktadır.

Su Hortumu

Su hortumları dışı çizgilerden oluşurken, iç yüzeyi ise düz şekilde olan hortumlardır. İçerdiği esneklik sayesinde alıcılar tarafından fazlaca tercih edilmektedir. Su hortumları genellikle, bahçelerde, tarım ve inşaat alanları vb. yerlerde sulama amacıyla kullanılmaktadır.

Hava Hortumları

Basınçlı hava bulunan ve buna benzer olan basınçlı yağ içeren yerlerde sıklıkla tercih edilen hortum çeşitleridir. Hava hortumlarını ısıyla teması sonrası üst taraflarında kabarcık oluşumu gözlenir. Birden fazla türü bulunan hava hortumları, on iki farklı şekilde ve ölçüde üretilmektedir.

Kimya Hortumları

Birçok türe sahip olan kimya hortumları, kimyasal içerikli maddelere ve en çok da yüksek yoğunluğa sahip maddelere karşı oldukça dayanıklıdır. Alkol, asit vb. gibi maddelerin tahliye işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Akaryakıt Hortumları

Akaryakıt hortumlarının genel kullanım alanı adından da anlaşılacağı üzere benzin istasyonlarıdır. Benzin istasyonunda bulunan yakıtların arabaya aktarılmasında görev alır. Akaryakıt hortumlar, araçlara yakıt aktarımı görevinden dolayı, ısıya ve sıcaklığa karşı direnci oldukça yüksek seviyededir. Birden fazla türü bulunan bazı türleri şu şekildedir;

  • Akaryakıt dağıtma hortumu
  • Yakıt basma hortumu
  • Akaryakıt nakil hortumu
  • Flanşlı akaryakıt hortumu
  • Flanşlı orta tip hortum

Sıcak su ve Buhar Hortumu

Buhar ve sıcak su aktarımının en doğru şekilde iletimini sağlayan hortum çeşidine verilen isimdir. Sıcak su ve buhar hortumu, üstlendiği göre vesilesiyle yüksek basınç ve sıcaklığa karşı dayanıklılık gösterir.

Gıda Hortumları

Yaygın kullanım alanı sağlık alanı olmasıyla birlikte yapısı hassas ve çelik tellidir. Herhangi bir dışarıdan gelecek darbelere karşı yapısı sağlamdır. Gıda hortumlarından genellikle içme sularının aktarımı yapılmaktadır. İçme suyunu bozmayan bir yapıya sahip olduğu için güvenli bir kullanıma sahiptir.

PVC Hortumlar

Hortum çeşitleri arasında neredeyse en esnek yapıya sahip hortum çeşidi arasında yer alır. Her türlü olası hava şartlarına karşı dayanıklıdır. PVC hortumların yaygın kullanım alanları, tarım alanları ve sanayi alanlarıdır.

Hidrolik Hortumlar

Birçok türe sahip olan hidrolik hortumlar, genel itibariyle dayanıklı yapısı gereği tercih edilmektedir. Hidrolik sistemlerde çoğunda kullanılan bu hortum türü,  kullanıldığı yer neticesinde uzun ömürlü hortumlar arasındadır.

Birbirinden dayanıklı ve kaliteli hortum çeşitlerine sitemizde bulunan ürünler sekmesinden ulaşabilirsiniz.