Kara Sıva Makinesi Nedir?

Kara Sıva Makinesi

Kara sıva, kaba inşaatın tamamlanmasının ardından planlaması yapılan uygulamadır ve çimento, su, kum karışımından elde edilir. Aynı işlem için kireçte kullanılabilir. Kara sıva makinesi, sıvalama işlemini kolaylaştırmakla beraber sıvalama işleminin daha sağlam yapılmasına yardımcı olur. Püskürtme yöntemiyle çalışan bu makine, duvar oluşumu tamamlandıktan sonra makinede bulunan hortum aracılığı ile püskürtme işlemi yaparak sıvanın işlenmesini sağlar.

Kara sıva, inşaatların içi ve dış cephelerinde kullanılabilir. Kara sıva makinesi kullanarak bu işlemi yapmak hem daha hızlıdır hem de duvar sıvasının sağlamlığı için önemlidir. Farklı boyutlarda kara sıva makineleri bulmak mümkündür. Bunun nedeni ise kara sıvanın hem iç hem dış cephe için kullanılabilmesinden kaynaklıdır.

Kara Sıva Makinesi Nasıl Kullanılır?

Kara sıva için gereken harç malzemeleri; kum, çimento ve sudur. Bu malzemeleri kullanacağınız oran size lazım olan sıva miktarı ve kullandığınız sıva makinesinin hacmine bağlıdır. Bu malzemeleri gereken oranda kara sıva makinesi haznesine yerleştirmeden önce makinenizi çalıştırmalısınız. Daha sonra gereken oranda harç malzemelerini makinanın haznesine aktardığınızda kara sıva makinesi, sıva harcını oluşturmak için çalışacaktır.

Bir saat gibi bir süre sonra harç oluşur ve kullanıma hazır hale gelir. Kullanıma hazır hale gelen sıvayı püskürtme işlemi kullanarak uygun yüzeye işlemek için kullanabilirsiniz. Kara sıva makinesi sayesinde bu işlem daha az zaman almaktadır ve iç-dış cephe için daha sağlam bir sıvalama işlemi gerçekleştirmektedir. Ayrıca kara sıva makinesinde kum, su ve çimento karışımının yanı sıra kireç de kullanabilirsiniz. Aynı işlevi görecektir.

Kara Sıva Makinası Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle sıva yapılacak alanların temiz olması gerekmektedir. Yağ, toz ve inşaat alanında oluşabilecek kirden ötürü sıva yapılacak alan kirlenebilir, bu alanları temizlemeden sıva yapılmamalıdır.

Sıva makinesi kullanılırken kapasitenin üstünde malzeme yüklemesi yapılmamalıdır. Aksi takdirde makine işlemi yavaşlar ve makine haznesi tıkanır. Bu gibi durumlarda makine çalışmayı durdurmakla beraber farklı arızalar da verebilir.

Makinede harç oluşturulduktan sonra püskürtme hortumuna aktarılır, aktarım esnasında ve püskürtme işlemi esnasında problem yaşamamak için püskürtme hortumu kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Bu kontroller yapılmazsa makine püskürtme işlemi yapamaz ve hortumda oluşan tıkanıklık makinaya zarar verebilir.

Temiz ve kusursuz sıva işlemi için kara sıva makinesi kullanımında bunlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bu hususlar, makinenizi sağlıklı ve uzun süreli kullanabilmeniz için önemlidir. Sıva makineleri elektrik akımı ile çalışmaktadır. Bu nedenle sıva makineleri çalıştırılırken ve kullanılırken dikkatli olunması gerekir.

Makinenin arka tarafında bulunan açma kapama anahtarlarının devreye girebilmesi için önce ana akım anahtarını çalıştırmalısınız. Aksi durumda makinenizi ne kadar çalıştırmaya çalışsanız da herhangi bir işlem yapmayacaktır. Makinenizi herhangi bir işlem yapmadığınız zamanlarda açık bırakmamaya özen gösterin bu sayede tasarruflu kullanım sağlamış olursunuz ve makinanızı uzun süreli kullanabilirsiniz. Bu ürüne ulaşmak için ise sitemizden sipariş verebilirsiniz.

 

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Hemen Arayın