Mikser Motor Su Pompası

Sıva Makinesi Mikser Motoru

Tambur Motoru

Sıva Makinesi Su Pompası

Mikser Motor Su Pompası

Mikser motor su pompası mekanik kuvvet yoluyla sıvıları transfer etme ve taşımada kullanılmaktadır. Sıvıları düşükten yüksek basınca doğru hareket ettirerek, basınç içerisinde fark oluşturmaktadır. Böylece akışkan sıvıya kinetik veya potansiyel enerji kazandırarak, sıvının sahip olduğu basınç ve enerji artmaktadır. Pompanın sağladığı mekanik kuvvet sayesinde, sıkıştırma ve kaldırma kuvveti uygulanarak madde itilmektedir.

Su pompaları genel olarak sıvıları yükseğe taşımaya ve bir noktadan başka bir noktaya iletmeye yarar. Tek bir modeli bulunmamaktadır. İletilecek sıvının özelliğine göre farklı malzemeler tercih edilir. Pompaları çalışma prensiplerine göre 2 gruba ayırmak mümkündür. Bunlar rotodinamik pompa ve hacimsel pompalardır.

Hacimsel pompalarda, akışkan hacmi değişerek çalışma sistemi sadece statik şartlara bağlı kalır. Pompada bulunan sıvının hacmiyse değişir. Hacimsel pompalar, pistonlu ve rotatif pompalar olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.

Rotodinamik pompalarda ise kapalı bir hacim bulunmamaktadır. Pompada bulunan sıvının içinde bir çark çalışmaktadır.

Bu ikili ayrım, pompaların çalışma prensibe göre belirlenmiştir. Kullanım alanları ve teknik özelliklerine göre birçok farklı mikser motor su pompası bulunmaktadır. En çok kullanılan mikser motor su pompası çeşitleri ise; santrifüj pompası, derin kuyu pompası ve dalgıç pompa gibi pompa modelleridir.  İhtiyaç duyduğunuz kullanım alanına göre en doğru pompa seçimini yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Santrifüj Pompalar

Sıvının kinetik enerjisini, hidrodinamik enerjiye çevirerek akışkan basıncı oluşturmak gibi basit bir prensiple çalışmaktadır. Sıvıyı döndüren enerji bir motor yardımıyla sağlanır. Sağlam, ucuz ve basit yapıda olması, yüksek debiye sahip olması gibi nedenler tercih edilmesini sağlar. Sürekli şekilde sıvı akışına imkan vermesi ve akışın pompaya zarar vermeksizin çalışması da bir diğer artısıdır. Kanalizasyon sistemlerinde, tarım ve içme suyu alanında kullanımı oldukça yaygındır.

Dalgıç Pompalar

Bu pompalar, sıvıyla doğrudan temas içinde bulunması sebebiyle motoru bazı teknik gereksinimlere göre dizayn edilmiştir. Motor, pompanın gövdesine birleşik şekilde takılır. Motora temas edebilecek sıvıların kısa devreye sebep olabilme riski nedeniyle, motor su geçirmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.

Uygulama alanı olarak kendine en çok yer bulan mikser motor su pompası türüdür. Dalgıç pompa, içinde gaz ve havanın bulunmadığı temiz sularda kullanılmak amacıyla tasarlanmıştır. Çoğunlukla kuyudan sur çıkarma işleminde, kanalizasyon sistemlerinde, endüstriyel alanlarda, drenaj çalışmalarında kullanılır.

Derin Kuyu Pompaları

Dalgıç pompalar, genel olarak su temini ve sulama alanında kullanılmaktadır. Ancak derin kuyular, sondaj sistemiyle açılmakta ve standart su kuyularına göre daha derin ve dar olmaktadır. Bu nedenle derin kuyularda, standart dalgıç pompalara göre daha derinde çalışabilecek ve suyu daha yükseğe çıkarabilecek özelliğe sahip mikser motor su pompası kullanılmalıdır. Sıradan pompalar yaklaşık 5 ila 7 metre arasında emiş sağlayabilmekteyken; derin kuyu pompaları güçlü motorları sayesinde 45-50 metre derinliğe kadar inebilmektedir.