Püskürtme Tabancaları

Döner Başlık

Püskürtme Memesi

Sıva Tabancası Redüksiyon

Kara Sıva Tabancası Başlığı 35mm

Sıva Tabancası Başlığı

Sıva Tabancası Vana Sistemi

Sıva Tabancası Üfleme Borusu

Sıva Tabancası 35mm

Sıva Tabancası

Püskürtme Tabancaları

Püskürtme tabancaları, püskürtülen boyanın yüzeye homojen ve düzgün bir şekilde yayılmasını sağlayan araçlara verilen isimdir. Temel görevi bakıldığı zaman boyayı püskürtmek ve görsel açıdan düzenli görünümü sağlamaktır. Yüzeylerin değişkenliğine bağlı olarak püskürtme tabancalarının da türleri değişebilmektedir. Tüm türlerin ortak görevi boyanın eşit şekilde yüzeye yayılmasını sağlamaktır.

Püskürtme tabancaları, kullanım alanları sırasıyla;

  • Hobi ve dekorasyon sektörü,
  • Endüstriyel alanlar,
  • Otomotiv sektörü,
  • Ahşap bakım işleri,
  • Oyuncak ve mobilya yenileme işlemleri,
  • Tekstil sahaları,
  • Gemi boyama olarak sıralanabilir.

Birçok türü olduğundan neredeyse her alanda müşteriler tarafından tercih edilmektedir.

Püskürtme Tabancaları ve Çeşitleri

Aşağıda püskürtme tabancaları ve çeşitlerini sıraladık;

·         Sıva Tabancası

Sıva tabancasının birincil görevi, tavan ve duvarlarda oluşan sıva hatalarından kaynaklı, pürüzleri düzeltmesidir. Bu görevinin yanı sıra kıl çatlaklarından dolayı meydana gelmiş küçük engebeli yerlerde oluşan görüntü bozukluklarının büyük oranda iyileştirilmesini sağlar. Popüler kullanım alanları arasında; otel lobileri, ofisler, bürolar, konferans salonları, oda tavanları, koridor duvar ve tavanları vb. alanalar yer almaktadır.

·         Alttan Hazneli Püskürtme Tabancası

Diğer bir ismi emmeli tip püskürtme tabancası olarak da geçer. Tabanca içerisinden geçen hava basıncı bünyesinde bulundurduğu vakum etkisiyle atmosferik basınç meydana getirmektedir. Buna bağlı olarak alttan hazneli püskürtme tabancası, depoya gelen havayla birlikte sıvı emişini yukarı aşağı doğru hareket yaparak, boyanın ilgili alana püskürtülmesini sağlar. Bu tarz tabanca türlerinde, boya haznesinde bulunan hava deliği her zaman açık olması gerekmektedir. Aksi takdirde püskürtme tabancasının içinde bulunan boya sıvı memesine ulaşamaz.

·         Üstten Hazneli Püskürtme Tabancası

Bu tabancaların diğer bir adı aynı anlama gelen emmesiz tipteki püskürtme tabancası olarak adlandırılır. Bu tipte kullanılan püskürtme tabancalarında, hava deliğinin açık olma şartı yoktur çünkü boya kendiliğinde sıvı memesine kadar gelir. Hava haznesine gelen boya, hava ile karışarak püskürtme tabancasından dışarı çıkar.

·         Basınç Tipindeki Püskürtme Tabancaları

Püskürtme tabancaları içerisinde bulunan boyaya hava basıncı uygulanarak tabancaya gelmesi sağlanır. Bu tarzda kullanılan püskürtme tabancalarının otomatik çalışan türevleri de mevcuttur. Hava basıncı ile çalışan püskürtme tabancasının deposundan daha büyük ve sabit bir depoya sahiptir. Otomatik çalışan püskürtme tabancaları, diğer türlere göre daha pratik işlem sağlamasıyla birlikte genellikle, robot uygulamalarında ve toz boyama işlemlerinde kullanılmaktadır.

Neden Püskürtme Tabancasını Tercih Etmeliyim?

Boya tabancası püskürtme yöntemi sayesinde hem zamandan hem de boya miktarından tasarruf edilmesi mümkündür. Püskürtme tabancalarına yeterli miktarda boya eklenmesi halinde mevcut yer rahat bir şekilde boyanabilir. Püskürtme tabancasının bir başka avantajı ise ulaşılması ve boyanması güç yerlerin kolaylıkla boyanabilir olmasıdır. Tavanda veya duvarda bulunan detay yerlerin boyanmasındaki en iyi seçenek püskürtme tabancası olacaktır. Sizler de Power Mix’in püskürtme tabancalarıyla hemen tanışın ve eşsiz bir boya deneyiminin tadını çıkarın!